Пнівський замок

Пнівський замок — уявімо собі потужну твердиню – оточену вежами та ровом. пнівський замок вражав своїми розмірами. На той час це був один із найбільших оплотів військової справи.

Пнівський замок

Замок нагадував п’ятикутник з чотирма кутовими різної конфігурації вежами, що виступають за лінію стін. Зі східного боку його захищав досить глибокий яр, із заходу — крутий схил пагорба, з південного боку простягалася відкрита рівнина з оборонним валом над ровом.

Пнівський замок

Отже, можна стверджувати, що у обороноздатності фортеці природні умови першорядної ролі не грали. Свою недоступність вона набула завдяки створенню добре продуманої системи штучних засобів оборони.

Пнівський замок

Північно-західна стіна, тепер частково відреставрована, має товщину від 1,5 до 2 метрів, і висоту 8 м, оборонні вежі з двох сторін були довгі, триярусні з дерев’яним перекриттям. Зовнішні вежі та стіни збудовані з великих блоків гірського сірого та річкового каменю. Окремі місця викладені цеглою – це, очевидно, сліди пізніших ремонтів. Стіни зводили на вапняному розсипі з домішуванням товченої цегли та піску, є перекази, що в розчин для міцності додавали молоко. А щоб вапно було ще міцніше, то під час побудови в яму кидали туші тварин. Те, що такий розчин був справді якісним, свідчать залишки на стінах і вежах фортеці. Для кращої безпеки будівлі через певний проміжок були встановлені кам’яні жолоби водопроводу. Така ж система влаштована і в нижній частині стін. У стінах також прокладали вентиляційні канали.

Пнівський замок

Потрапити в замок можна було тільки через центральну в’їздну вежу посеред південної стіни, до якої вів міст, перекинутий через глибокий сухий рів. Під час небезпеки міст за допомогою спеціальних механізмів піднімався і служив зовнішніми воротами. Ми бачимо отвори, що добре збереглися, по яких проходили ланцюги підйомного механізму. Дослідники припускають, що в’їздова вежа, як більшість веж, була ярусной.

Пнівський замок

В’їзд арки викладено з великих кам’яних блоків, два прорізи в’їзду до середини розташовані на осі, що ще більше ускладнювало проникнення на територію замку. Ліворуч, у стіні, збереглися залишки каміна (який зараз намагалися відреставрувати, але наскільки вдало – ви самі зможете оцінити) у якого в холодну пору грілася сторожа. Фортеця займала значну площу – понад 0,5 га, по діагоналі майже 92м. На її території був палац феодала, стайня, господарські будівлі, частина яких заглиблювалася в землю.

Пнівський замок

Палац прилягав до південно-східної стіни, де збереглися віконні отвори, замуровані пізніше. Під вежами знаходилися підвальні приміщення, зокрема, у Західній прямокутній вежі у підвальне приміщення ведуть сходи, на жаль, зараз підвали засипані. Перекази свідчать, що в цих глибоких підземеллях були в’язниці для полонених і тих, хто заслуговував на покарання.

Пнівський замок

До нашого часу дійшло чимало переказів про виходи цих підземних ходів далеко за межі замку, до теперішнього часу дійшло чимало переказів про виходи цих підземних ходів за межами замку, до нинішнього центру міста. Але ніхто не досліджував, а зробити це зараз — тим більше нереально, як і складно з’ясувати і розкопати глибокий колодязь, вода в якій залягала на рівні вод. Бистриці.

Пнівський замок

Завдяки добре продуманій системі штучних засобів оборони, Пнівський замок до появи Станіславської фортеці був найбільшою твердинею Галицького землі, як писав про нього О. Чоловський у книзі «Стародавні замки та фортеці Галицької Русі», виданий у Львові 1892р. Хто був автором цієї потужної цитаделі — невідомо, чи його ім’я загубилося в нашаруванні століть, швидше за все, це було кілька інженерів-фортифікаторів, які працювали в різний час протягом 16-17ст. Будувалася вона, безперечно, руками сотень підневільних селян із навколишніх сіл. Деякі історики з будівництвом замку пов’язують виникнення міста Надвірна.

Пнівський замок

З цим не зовсім можна погодитися, оскільки перші згадки про Надвірну набагато раніші, ніж про Пневську фортецю. Більш достовірною є думка П. Сіреджук, що назва міста та його розвиток пов’язані з будівлею митниці, спорудженої на межі маєтку Куропатів, яку називали «Червоним двором» і в різні боки від неї селилися слуги (в т.ч і дворові магнати Куропатви), ремісники торговці та інший народ — і так виникало поселення, зі сходу воно омивалося річкою «Ворона», яке і стали називати містом над «Вороною». Поселення виникло за межами замку Куропатви, де мешкали надвірні слуги, челядь, що тільки посилює назву вже існуючого міста.

Пнівський замок

Уявляючи собі Пнівську фортецю — перед очима постає потужна фортифікаційна споруда із системою звивистих підземних ходів, товстими стінами та жахливими підвалами, де катували неугодних князю людей. Як шкода, що сьогодні збереглося так мало від колишньої величі цієї потужної твердині.

Пнівський замок

А ТАКОЖ:

Автобус Київ Скадовськ

Автобус Київ Коблево

Автобус Київ Залізний порт

Автобус Київ Курортне Лебедівка

Автобус Київ Бердянськ

Автобус Київ Буковель

МАРШРУТИ У НАШИХ ПАРТНЕРІВ:

АВТОБУС КИЇВ КУРОРТНЕ

АВТОБУС КИЇВ ЗАЛІЗНИЙ ПОРТ

АВТОБУС КИЇВ СКАДОВСЬК

АВТОБУС КИЇВ КОБЛЕВО

АВТОБУС КИЇВ КИРИЛІВКА

АВТОБУС КИЇВ ГЕНІЧЕСЬК

АВТОБУС КИЇВ БЕРДЯНСЬК

АВТОБУС КИЇВ БУКОВЕЛЬ

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Заполните поле
Заполните поле
Пожалуйста, введите корректный адрес email.

Меню