Надвірна

Сьогодні ми бачимо Надвірну як процвітаюче, милий містечко  з багатою історією. Ці сторінки історії можна відкрити сьогодні, і дізнатися про Надвірну трохи більше.

Надвірна

Заглянемо в історію Надвірної 20 століття

Після захоплення Галичини Польщею з липня 1919р. почалася колонізація та шовіністичний терор населення Надвірної: Українцям не дозволяли працювати в адміністративних органах, закривалися українські школи, населення насильно переводили в католицизм, поняття «українець», замінювали на русин, російський, а край називали східною Малопольщею.

Надвірна

Про цей складний період історії поговоримо трохи пізніше. Хотілося б згадати про дві важливі акції, що відбулися на той час у Зовнішній. 8 грудня 1926 р. відбувся повітовий з’їзд УНР на якому учасники урочисто вимовляли гімн «Ще не померла Україна» і сформували основні завдання діяльності.

— Незалежність України

-Об’єднати всі землі, заселені українцями, в одну державу

— підняти культуру, освіту, економіку краю.

-Звільнити всю землю з рук поляків та євреїв

— Боротися проти всього, що є ворожим до українського народу, не визнавати польської переваги над Україною.

Надвірна

У 1933р. Надвірнянською повітовою ОУН було проведено «шкільну акцію» проти полонізації населення, зокрема молоді.

Надвірна

А ще були хвилюючі роки національного відродження кінця 80-х років початку 90-х минулого століття.

Надвірна

Про багато пам’ятних подій минулого, про героїчну боротьбу патріотів – націоналістів розповідають сучасникам матеріали «Музею історії Надвірнянщини»», що знаходиться на Центральній площі Незалежності. У центрі площі – пам’ятник Т.Г. Шевченка, встановлений у 1994р. за проектом скульптора В.Гурмака Поруч «Народний Дім» розташований у приміщенні старої ратуші, який є головним центром культури не лише у місті, а й у районі. За нього працюють численні гуртки художньої творчості.

Надвірна

На стінах приміщення музею де з 1939 по 1941 і з 1944 по 1952 знаходилося НКВС і досудова в’язниця, а в роки німецької окупації — гестапо, бачимо кілька меморіальних дощок з барельєфами та портретами, присвяченими брату та сестрі Мирону та Марті. рухи 40-50х рр., 20в. А також голові ОУН УПА у 1991-2000р Ярославі Стецько, яка двічі обиралася депутатом Верховної ради від Наддвірнянщини, із незабутніми її словами: «Нехай забудеться моє ім’я, але нехай живе вічно ім’я України». поряд з нею Христове Розп’яття.

Надвірна

Від цієї площі праворуч веде вулиця Перемоги з Меморіальним комплексом, які були збудовані ще 1975 року. На мармурових дошках висічені імена 1300бійців Радянської Армії, які загинули в боях з німецькими загарбниками в роки 2 світової війни на території Надвірнянщини. Вінчає меморіал 16-метровий шпиль. А неподалік площі на старому цвинтарі знаходяться могили жертв НКВС 1941р. Невинні люди, патріоти рідної землі, були як «зрадники Батьківщини» знищені в Надвірнянській катівні, а на світанку червневого дня, коли німці наближалися до Прикарпаття, радянські органи влади спішно бігли на схід, і тіло їх було закопано на околицях Надвірної біля Стримби в урочищі. Пастушки, які зі схованок спостерігали за тим, як із критої машини жбурляли вбитих людей, у липні показали це місце. А 3 серпня 1941р. відбулася багатолюдна траурна процесія із перепоховання знищених на міському цвинтарі.

Надвірна

Газета «Українське слово» писала про цю сумну подію: «з околиць Надвірної на міський цвинтар звезено 81 жертву НКВС, де їх у трунах поховано в одній братській могилі. У траурній церемонії взяли участь понад 20 тис чол., за процесією слідували 24 священики, було 120 вінків. Священик Д. Шевчук у промові проголосив анафему «Кривавий кат Сталін, будь проклятий навіки!» Натовп підхопив: «Сталін, будь проклятий»!

Надвірна

Отакі сумні сторінки ми можемо прочитати в історії Надвірної. Були тут і сльози, страх і смерть, але жителі цього сміливого містечка завжди залишалися і залишаються патріотами нашої прекрасної країни.

Надвірна

А ТАКОЖ:

Автобус Київ Скадовськ

Автобус Київ Коблево

Автобус Київ Залізний порт

Автобус Київ Курортне Лебедівка

Автобус Київ Бердянськ

Автобус Київ Буковель

МАРШРУТИ У НАШИХ ПАРТНЕРІВ:

АВТОБУС КИЇВ КУРОРТНЕ

АВТОБУС КИЇВ ЗАЛІЗНИЙ ПОРТ

АВТОБУС КИЇВ СКАДОВСЬК

АВТОБУС КИЇВ КОБЛЕВО

АВТОБУС КИЇВ КИРИЛІВКА

АВТОБУС КИЇВ ГЕНІЧЕСЬК

АВТОБУС КИЇВ БЕРДЯНСЬК

АВТОБУС КИЇВ БУКОВЕЛЬ

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Заполните поле
Заполните поле
Пожалуйста, введите корректный адрес email.

Меню